پنجشنبه - 29 فروردین 1398 - 18:49

آموزش اجرای لینوکس در ویندوز به کمک ویندوز ساب سیستم فور لینوکس

اجرای لینوکس روی ویندوز بدون استفاده از نرم افزارهای ماشین مجازی همچون وی ام ویر و تنها به کمک ویندوز ساب سیستم فور لینوکس (Windows Subsystem for Linux) امکان پذیر است. در این مطلب روش جدیدی برای نصب لینوکس روی ویندوز خواهیم آموخت.

آموزش اجرای لینوکس در ویندوز به کمک ویندوز ساب سیستم فور لینوکس

اجرای لینوکس در کنار ویندوز همواره روشی کاربردی بوده است. از طرفی ایجاد یک سیستم دوآل بوت دردسرهای فراوانی داشته و اجرای ماشین‌های مجازی همچون وی ام ویر و ویرچوآل باکس، به سخت افزارهای قدرتمندی نیازمند است و همچنین کاربر را با مشکل عدم پایداری سیستم عامل مهمان رو به رو خواهد کرد.

روش دیگر اجرای لینوکس دسکتاپ استفاده از ویندوز ساب سیستم است. ابتدا با Windows Subsystem for Linux آشنا شده و سپس نحوه اجرای لینوکس در ویندوز با استفاده از آن را خواهیم آموخت.

اجرای لینوکس در ویندوز 10 بدون ماشین مجازی

همراه با آپدیت Fall Creators سال 2018 برای ویندوز 10، ویندوز ساب سیستم فور لینوکس نیز به آخرین سیستم عامل مایکروسافت تا امروز افزوده شد. البته این ابزاری اختیاری بوده و کاربر بعد از دانلود آپدیت Fall Creators، در صورت نیاز قادر به نصب آن خواهید بود. در ادامه، می‌توان به کمک آن، به اجرای سیستم عامل‌های لینوکس که در فروشگاه ویندوز قرار دارند، پرداخت.

آموزش اجرای لینوکس در ویندوز به کمک ویندوز ساب سیستم فور لینوکس

به عبارتی، در این روش اجرای لینوکس در ویندوز با استفاده از ویندوز ساب سیستم فور لینوکس، کاربر قادر می‌شود در سیستم عامل ویندوز خود، ترمینال لینوکس را باز کرده و نرم افزارهای لینوکسی را نصب کند. به این ترتیب هیچ نیازی به دوآل بوت کردن سیستم کامپیوتری یا اجرای ماشین مجازی نخواهد بود.

مشکل استفاده از Windows Subsystem for Linux این است که دیگر خبری از دسکتاپ نیست و در واقع یک محیط کامندی در اختیار خواهید داشت. برای کاربرانی که حقیقت لینوکس را دریافت کرده‌اند، این موضوع نه تنها یک مشکل نیست، بلکه راهکاری فوق‌العاده به نظر می‌رسد! البته در ادامه آموزش، نحوه نصب یک محیط گرافیکی برای توزیع لینوکس نصب شده را نیز آموزش خواهیم داد تا این محدودیت در صورت نیاز برطرف شود.

در قدم اول باید از سازگار بودن ویندوز 10 خود اطمینان پیدا کنید. همچنین حتما باید نسخه 64 بیتی سیستم عامل روی سیستم کامپیوتری‌تان نصب باشد، در غیر این صورت امکان اجرای لینوکس در ویندوز به این روش وجود نخواهد داشت. برای اطمینان، به مسیر Settings > System > About رفته و System type را انتخاب کنید. بسته به نوع پردازنده لپ تاپ یا دسکتاپ، باید امکان ارتقا از نسخه 32 بیتی به 64 بیتی در صورت نبود آن را بررسی کنید.

آموزش اجرای لینوکس در ویندوز به کمک ویندوز ساب سیستم فور لینوکس

یکی دیگر از پیش نیازها به منظور اجرای لینوکس در ویندوز 10 با استفاده از ویندوز ساب سیستم فور لینوکس، اجرای بیلد 14393 جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت است. در همان پنجره‌ای که نسخه سیستم عامل را بررسی کردید، بیلد آن نیز در بخش Windows specifications و رو به روی OS build قابل رویت است. اگر از بیلد 14393 یا بالاتر از آن استفاده می‌کنید، برای اجرای لینوکس در ویندوز 10 با استفاده از نرم افزار یاد شده مشکلی نخواهید داشت، در غیر این صورت ابتدا باید سیستم عامل خود را به‌روزرسانی کنید.

نصب ویندوز ساب سیستم فور لینوکس

ابتدا وارد منوی استارت شده و سپس عبارت Turn Windows را در آنجا تایپ کنید. بعد از نمایش Turn Windows Features on or off روی آن کلیک کنید. در اینجا فهرستی از ابزارهای پیش‌فرض ارائه شده همراه ویندوز 10 را مشاهده خواهید کرد. برخی از آن‌ها پیشتر نصب شده و برخی دیگر آماده نصب هستند. به عنوان یکی دیگر از ابزارهایی که در اینجا، به منظور کمک به اجرای لینوکس روی ویندوز پیدا خواهید کرد، باید به Hyper-V اشاره کنیم. این نرم افزار در واقع ماشین مجازی مایکروسافت بوده و در مقایسه با نرم افزار وی ام ویر سبک‌تر است. به پایین لیست اسکرول کرده و بعد از زدن تیک کنار گزینه Windows Subsystem for Linux روی دکمه OK کلیک کنید.

آموزش اجرای لینوکس در ویندوز به کمک ویندوز ساب سیستم فور لینوکس

بعد از ری‌استارت شدن سیستم، به مسیر Start > Windows Store (فروشگاه نرم افزار ویندوز) رفته و در بخش جستجو، Linux را وارد کنید. اولین گزینه یعنی Run Windows on Linux را برگزینید. در اینجا باید توزیع لینوکس دلخواه خود را انتخاب کنید. بدون توجه به توزیع انتخاب شده، در نهایت لینوکس بش مربوط به همان در اختیارتان قرار خواهد گرفت. به عنوان نمونه، بعد از انتخاب کالی لینوکس (Kali Linux)، باید با کامندهای مربوط به همین توزیع لینوکس کار کنید. در این مطلب ما توزیع اوبونتو را نصب خواهیم کرد.

پیش از اجرای لینوکس در ویندوز تا اتمام فرآیند صبر کنید. سپس گزینه Launch را از داخل ویندوز استور انتخاب کرده یا از طریق منوی استارت وارد آن شوید. در اولین مرتبه اجرای لینوکس در ویندوز 10 به منظور ساخت یک حساب کاربری جدید، باید نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید. گفتنی است برای اجرای محیط کامندی توزیع لینوکس انتخاب شده، باید در منوی استارت ویندوز، یکی از دو عبارت bash یا wsl را وارد کنید. مزیت اجرای لینوکس بش به این روش، باز شدن دایرکتوری mnt/c/Windows/System32/ است. به همین دلیل فولدر سیستم 32 ویندوز به عنوان دایرکتوری، در اختیار محیط کامندی لینوکس خواهد بود.

خوشبختانه همانند زمان اجرای سیستم عامل ثانویه روی ماشین مجازی، حین اجرای لینوکس در ویندوز با استفاده از Windows Subsystem for Linux احتمال دست‌کاری و خراب شدن سیستم عامل مایکروسافت وجود نخواهد داشت و تمامی اتفاقات، داخل نرم افزار یاد شده رخ می‌دهند.

بعد از نصب Windows Subsystem for Linux به منوی استارت وارد شده و بعد از وارد کردن عبارت bash روی اولین گزینه the bash run command کلیک کنید. کدهای لینوکس بش که در ادامه عنوان خواهیم کرد، بر اساس توزیع لینوکس اوبونتو هستند. کار را با دریافت آپدیت سیستم عامل و آپگرید کردن اوبونتو به وسیله وارد کردن دستورات sudo apt update و sudo apt upgrade آغاز می‌کنیم. این عبارت‌ها را عینا در محیط کامندی وارد کنید.

وقتی فرآیند آپگرید کردن سیستم عامل در حال اجرا است، به وب سایت Sourceforge رفته و ابزار VcXsrv Windows X Server را دانلود کنید. از ایکس سرورهای دیگری نیز همچون Xming و MobaXterm می‌توان استفاده کرد، اما در این مطلب، از همان VcXsrv بهره خواهیم برد. یک ایکس سرور، به کاربر اجازه می‌دهد به اپلیکیشن‌های لینوکسی و همچنین رابط کاربری گرافیکی توزیع‌های آن دسترسی داشته باشد. سیستم‌های لینوکسی به منظور نمایش دسکتاپ به سرور X متکی هستند، اما می‌توان از آن در بستر شبکه نیز بهره برد.

/گجت نیوز

تمایل دارید این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
پربازدیدها
صفحه اصلی
ثبت آگهی رایگان
تعرفه تبلیغات
تماس با ما لینک
بازدید امروز: 817    بازدید دیروز: 1662
بازدید کل :  2521938    افراد آنلاین: 3
آگهی های موجود در این سایت از طریق کاربران عمومی ثبت شده است. لذا سایت کاسب خونه هیچ گونه مسئولیتی در مورد صحت اطلاعات مذکور ندارد.
کلیه حقوق محفوظ بوده و کپی غیرمجاز مطالب پیگیری قانونی خواهد داشت.