پنجشنبه - 29 فروردین 1398 - 08:15

آشنایی با داروی تیوپنتال سدیم؛ عوارض، مقدار و نحوه مصرف

تیوپنتال سدیم (Thiopental sodium) از داروهایی است که به منظور القای بیهوشی در جراحی‌های عمومی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. افت فشار خون و آریتمی قلبی از عوارض این داروست.

آشنایی با داروی تیوپنتال سدیم؛ عوارض، مقدار و نحوه مصرف

با پیشرفت علم پزشکی امکان انجام جراحی‌های مختلف فراهم شده است و چه بسا انجام همین جراحی‌ها (چه کوچک و چه بزرگ) در بسیاری از موارد باعث نجات جان بیمار شده و به وی زندگی دوباره می‌بخشد. یکی از ملزومات مورد نیاز برای انجام یک عمل جراحی موفق، امکان بیهوشی برای بیمار است. این کار توسط تکنسین بیهوشی انجام شده و به دقت بالایی نیاز دارد. اگر میزان داروی بیهوشی کمتر یا بیشتر از حد مورد نیاز و یا تحمل بدن بیمار باشد؛ قطعا مشکلات جبران‌ناپذیری را برای فرد ایجاد می‌کند. یکی از این داروها تیوپنتال سدیم است که کاربرد اصلی آن القای بیهوشی است. اخیرا این دارو در برخی از کشورها برای اعتراف‌گیری در بازجویی‌ها نیز به کار می‌رود. در ادامه با این دارو بیشتر آشنا می‌شوید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

تیوپنتال سدیم چیست؟

تیوپنتال سدیم (Thiopental sodium) از داروهایی است که به منظور القای بیهوشی در جراحی‌های عمومی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دارو همچنین به عنوان داروی كمكی به همراه سایر بیهوشی‌کننده‌ها و برای ایجاد خواب در حین بیهوشی متعادل همراه با داروهای دیگر مانند داروهای ضد درد با شل‌كننده‌های عضلانی به كار می‌رود. تیوپنتال سدیم برای درمان تشنج‌های بعد از بیهوشی نیز کاربرد دارد. این دارو به شکل آمپول در دسترس است.

تاثیر تیوپنتال سدیم در اعتراف گیری

در برخی از کشورها نوعی دارو تحت عنوان داروی حقیقت‌گویی یا اعتراف گیری تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به ماده مخدری اطلاق می‌شود كه به منظور گرفتن اطلاعات از فردی به كار گرفته می‌شود كه حاضر به اعتراف نیست. پس از تزریق این دارو که به شکل سرم است، فرد بسیار اهل گفت‌وگو می‌شود و بدون تامل افكارش را بیان می‌كند. این ماده در واقع توان داوری و قدرت تمركز فرد قربانی را تحت تاثیر قرار داده و در موارد زیادی آنچه را که بازجو منتظر شنیدن آن است، بیان می‌کند. طبق تحقیقات صورت گرفته این دارو در برخی کشورها از جمله آلمان ساخته شده است.

اتاق بازجویی

آشنایی با داروی تیوپنتال سدیم؛ عوارض، مقدار و نحوه مصرف

مقدار و نحوه مصرف تیوپنتال سدیم

میزان دقیق مصرف این دارو برای القای بیهوشی بر اساس وضعیت بیماری، سن بیمار، وزن و... متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک متخصص بیهوشی، تعیین گردد.

آشنایی با داروی تیوپنتال سدیم؛ عوارض، مقدار و نحوه مصرف

نکاتی که در رابطه با استفاده از تیوپنتال سدیم باید بدانید

اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، به پزشک خود بگویید.

در صورت وجود هر نوع آلرژی دارویی یا آلرژی نسبت به غذاها، رنگ‌ها، نگهدارنده‌ها یا حیوانات، به پزشک اطلاع دهید.

فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی) در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.

قبل از اینکه به اتاق عمل بروید و یا برای بیهوشی آماده شوید، سابقه هر نوع بیماری که دارید به اطلاع پزشک برسانید.

/منبع: ستاره

تمایل دارید این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
پربازدیدها
صفحه اصلی
ثبت آگهی رایگان
تعرفه تبلیغات
تماس با ما لینک
بازدید امروز: 1494    بازدید دیروز: 1034
بازدید کل :  2520953    افراد آنلاین: 5
آگهی های موجود در این سایت از طریق کاربران عمومی ثبت شده است. لذا سایت کاسب خونه هیچ گونه مسئولیتی در مورد صحت اطلاعات مذکور ندارد.
کلیه حقوق محفوظ بوده و کپی غیرمجاز مطالب پیگیری قانونی خواهد داشت.