شنبه - 24 فروردین 1398 - 14:48

ظرفیت افزایش مبادلات ایران و اسلوونی

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران : با همکاری ایران و اسلوونی، حجم مبادلات دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل، مواد غذایی و فنی مهندسی، تا میزان ۱ میلیارد دلار قابل افزایش است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از اتاق ایران؛ محمدرضا کرباسی در نشست با مدیرکل دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه اسلوونی با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای توسعه روابط تجاری میان دو کشور، بر آمادگی اتاق ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی کشور جهت حمایت از توسعه مناسبات دو طرف تاکید کرد.

وی گفت: اسلوونی نه تنها یک شریک تجاری بلکه دروازهٔ اصلی ورود ایران به کشور‌های اروپای شرقی محسوب می‌شود و ایران نیز به عنوان دروازه ورود اسلوونی به کشور‌های مشترک المنافع (CIS)، افغانستان، هند و پاکستان از موقعیت راهبردی برخوردار است.

کرباسی افزود: حجم مبادلات بین دو کشور در دوره قبلی تحریم‌ها نه تنها کاهش نیافت بلکه به میزان ۱۸۰ میلیون دلار رسید. اما در شرایط کنونی و تحت تحریم‌های جدید حجم مبادلات ایران و اسلوونی کاهش داشته و به میزان حدود ۱۰۰ میلیون دلار و یا حتی کمتر از آن رسیده است.

کرباسی در این جلسه یکی از مشکلات بر سر راه همکاری‌های دو کشور را عدم وجود اطلاعات اقتصادی و بازرگانی کافی جهت استفادهٔ شرکت‌های ایرانی و اسلوونیایی عنوان کرد و گفت: این مشکل باید از طریق تخصیص میز‌های اطلاعات در اتاق‌های بازرگانی دو کشور مرتفع گردد.

وی با اشاره به وجود بیش از ۲۰۰ تشکل زیرمجموعه اتاق ایران، آمادگی این تشکل‌ها را برای همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های کشور اسلوونی اعلام کرد.

کرباسی با اشاره به راه‌اندازی کانال مالی اروپا موسوم به اینستکس گفت: متاسفانه تأخیر در عملیاتی شدن این سازوکار مالی، باعث ناامیدی بخش خصوصی ایران از اروپا شده و فعالان اقتصادی ایرانی به کشور‌های آسیایی رو آورده‌اند. امیدواریم سه کشور انگلیس و آلمان و فرانسه بتوانند گامی مؤثر در حل این مشکل و اجرایی شدن این مجرای مالی بردارند.

آلنکا سوهادولنیک مدیرکل دیپلماسی عمومی و اقتصادی وزارت آور خارجه اسلوونی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و بازرگانی اسلوونی در اتحادیه اروپا گفت: ایران و اسلوونی در امر تجارت، ​ سابقه خوبی داشته‌اند و این تمایل وجود دارد که حجم مبادلات دوجانبه با ایران افزایش پیدا کند.

وی افزود: یکی از شرکت‌های تولیدکننده دارو در اسلوونی صادرکننده دارو به ایران است. غیر از این، دو شرکت در اسلوونی تولید کننده فرآورده‌های گوشتی حلال بوده و برای ارسال گوشت به ایران آمادگی دارند.

مدیرکل دیپلماسی عمومی و اقتصادی وزارت امور خارجه اسلوونی ضمن اشاره به حمایت کشورش از سازوکار مالی اینستکس گفت: امیدوارم به زودی نتایج این روند مشخص شود و به مرحله عملیاتی برسد.

تمایل دارید این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
پربازدیدها
صفحه اصلی
ثبت آگهی رایگان
تعرفه تبلیغات
تماس با ما لینک
بازدید امروز: 841    بازدید دیروز: 1176
بازدید کل :  2572184    افراد آنلاین: 1
آگهی های موجود در این سایت از طریق کاربران عمومی ثبت شده است. لذا سایت کاسب خونه هیچ گونه مسئولیتی در مورد صحت اطلاعات مذکور ندارد.
کلیه حقوق محفوظ بوده و کپی غیرمجاز مطالب پیگیری قانونی خواهد داشت.