شنبه - 24 فروردین 1398 - 13:17

نخستین بخش مسکن امید پایتخت چطور به ثمر نشست؟

هفته گذشته باحضور رئیس جمهوری، نخستین بخش طرح مسکن امید شهر تهران در قالب برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار بهره برداری شد.

 نخستین بخش مسکن امید پایتخت چطور به ثمر نشست؟

به گزارش خبرنگار ایرنا در قالب این طرح پروژه موسوم به «بهاران شرقی» در قالب 9 بلوک با 324 واحد مسکونی و 63 واحد تجاری در مجاورت بافت های فرسوده منطقه 18 پایتخت افتتاح شد.

منطقه 18 در جنوب غرب پایتخت واقع شده که دارای بافت فرسوده قابل توجهی است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید که این واحدها که هفته گذشته افتتاح شد به عنوان پشتیبان نوسازی محله های مناطق 17 و 18 شهر تهران باهدف ارتقای کیفیت زندگی ساکنان محلات بافت فرسوده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

**طرح بازآفرینی ملی

اردیبهشت ماه سال 97 در نشست هیات وزیران راهکارهای اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار با هدف احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری مورد بررسی قرار گرفت.

نتیجه بررسی طرح مذکور هم این شد که تمامی وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی مکلف شدند نسبت به واگذاری رایگان زمین های در اختیار خود در محدوده‌ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.

این برنامه شامل طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده زمین های دارای مالکیت خصوصی و نیز زمین های دولتی است؛ دولت برای تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف کرده حداقل 30 درصد از اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت‌های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف، اختصاص دهند.

**پایتخت و معضلی کهنه

آمارها می گویند نیمی از مساحت شهر تهران یعنی عددی در حدود سه هزار و 280 هکتار را بافت فرسوده تشکیل می دهد که 15 درصد جمعیت پایتخت را در خود جای داده است.

این مساله به خودی خود تهدیدی بالقوه و نگرانی جدی برای پایتخت به شمار می رود.

واحدهای مسکونی واقع در محدوده بافت فرسوده تهران علاوه بر آنکه برای مدیران شهری مشکل ساز شده اند ساکنان را هم به دردسر انداخته اند زیرا خدمات رسانی، ارتقای سرانه بهداشتی و ایمنی و نیز کاهش معضلات اجتماعی در این محدوده با وجود بافت قدیمی این مناطق سخت و دشوار است و نارضایتی مردم را نیز به دنبال دارد.

سال های زیادی مدیران دولتی و شهری از ضرورت توجه به این موضوع و انجام اقدام عملی در این راستا سخن گفته اند اما طی این سال ها اتفاق چشمگیری در این حوزه نیفتاده است.

حتی بسیاری از شهرسازان و متخصصان این حوزه از نوسازی بافت فرسوده طی سال های گذشته نیز انتقاد کرده و گفته اند حتی در برخی مکان هایی که نوسازی اتفاق افتاده استانداردها و شاخص های آن بخوبی رعایت نشده و همین امر موجب شکل گیری بافت ناکارآمد شهری نیز شده است.

باوجود آنکه در دوره های قبلی مدیریت شهری تهران بسته های تشویقی در زمینه نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته شد اما شواهد نشان می دهد این اقدامات نیز آنگونه که باید موثر نبود و نشان داد حلقه های این زنجیر کامل نیست و این موضوع نیازمند نگاه علمی تر و اجتماعی تر است.

حال با الگوی جدید بازآفرینی شهری که در قالب آن نوسازی بافت فرسوده با مشارکت بخش دولتی و خصوصی و نیز واگذاری زمین از سوی دولت یا دیگر شرکت ها و موسسات غیردولتی همراه می شود، گام های تازه ای برداشته شده است.

براساس این الگو که مورد تاکید شخص حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری نیز قرار دارد با راه اندازی چند پروژه بزرگ، بخشی از زمین های شهرداری و دیگر بخش های دولتی برای ساخت و ساز به سرمایه گذار واگذار می شود.

**مختصات مسکن امید در تهران

بر این اساس شهرداری تهران در سال 1397 در اجرای برنامه ملی بازآفرینی، زمینه نوسازی چهار هزار و 110 پلاک را در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهر تهران فراهم و امکان ساخت 14 هزار و 400 واحد را در این بافت ها فراهم کرد.

همچنین براساس اعلام شهرداری تهران سال گذشته در اجرای طرح مسکن امید 11 زمین به مساحت 22 هکتار از طرف شهردای تهران برای ساخت مسکن پشتیبان و جایگزین در زمین های متعلق به شهرداری در مجاورت محله های فرسوده و ناکارآمد مهیا شد که با تبدیل این زمین ها به پروژه های مسکن امید امکان احداث چهار هزار و 500 واحد در این اراضی فراهم خواهد شد.

**همراهی مدیریت شهری

«کاوه حاجی علی اکبری» مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این زمینه به خبرنگار ایرنا توضیح داد: در قالب برنامه ملی بازآفرینی که آیین نامه اجرایی آن خرداد ماه سال گذشته به تأیید هیأت وزیران رسید، دستگاه های دولتی و شهرداری به دلیل فشردگی و تراکم بالای بافت فرسوده ملزم به در اختیار گذاشتن زمین های مجاور بافت فرسوده برای ساخت مسکن با مشارکت بخش خصوصی به عنوان جایگزین و پشتیبان بافت فرسوده شدند.

وی افزود: این تصمیم به منظور ایجاد یکسری مسکن پشتیبان پروژه های بافت فرسوده که نیازمند تملک است اتخاذ شد.

علی اکبری به مصوبه سال 86 شورای اسلامی شهر تهران نیز اشاره و بیان کرد: در قالب این مصوبه نیز مقرر شد با تهاتر املاک طرح خانه به خانه و پروژه نوسازان اجرا شود و پس از آن که مشاهده شد اهداف این مصوبه با برنامه بازآفرینی منطبق است این پروژه که از حدود 2 سال گذشته متوقف بود فعال شد.

وی با اشاره به افتتاح نخستین پروژه مسکن امید در راستای برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار در شهر تهران گفت: این پروژه در قالب 9 بلوک با تعداد 324 واحد مسکونی و 63 واحد تجاری در مجاورت بافت های فرسوده منطقه 18 به بهره برداری رسید که 110 واحد از این پروژه متعلق به شهرداری تهران است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران یادآور شد: این واحدها به عنوان پشتیبان نوسازی محله های مناطق 17 و 18 شهر تهران برای ارتقای کیفیت زندگی ساکنان محلات بافت فرسوده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گفته علی اکبری این پروژه شهریور سال 96 حدود 40 درصد پیشرفت داشت و حدود 60 درصد از پیشرفت پروژه در 18 ماه گذشته صورت گرفته است.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران یادآور شد: سال گذشته مقرر شد 11 پروژه به ظرفیت چهار هزار و 500 واحد مسکونی در زمین های متعلق به شهرداری در مناطق 11، 15، 16، 17، 18 و 19 احداث شود که در همین زمینه قرارداد مشارکت در ساخت 750 واحد مسکونی در قالب چهار پروژه سال گذشته به امضا رسید.

وی تاکید کرد: در حال شناسایی و مذاکره با توسعه گران برای بقیه پروژه ها نیز هستیم.

این مسئول اظهار امیدواری کرد که با توسعه اجرای این طرح از میزان بافت فرسوده کاسته و بهسازی و بازآفرینی واحدها به شکل مناسب اجرایی شود.

تمایل دارید این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
پربازدیدها
صفحه اصلی
ثبت آگهی رایگان
تعرفه تبلیغات
تماس با ما لینک
بازدید امروز: 953    بازدید دیروز: 1176
بازدید کل :  2572296    افراد آنلاین: 7
آگهی های موجود در این سایت از طریق کاربران عمومی ثبت شده است. لذا سایت کاسب خونه هیچ گونه مسئولیتی در مورد صحت اطلاعات مذکور ندارد.
کلیه حقوق محفوظ بوده و کپی غیرمجاز مطالب پیگیری قانونی خواهد داشت.